Şentop, hafızlık eğitimini tamamlayan öğrencilere belgelerini verdi

TBMM Başkanı Şentop, ,mam hatip okullarına ilişkin, "Bu noktada başarı elde edildi. Zaman zaman sağda solda bu okullardan ve bu okulların başarısından rahatsız olanlar var." dedi.

  • 13 Eylül 2019 23:46
  • A
  • A

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, imam hatip okullarına ilişkin, "Bu noktada başarı elde edildi. Zaman zaman sağda solda bu okulların başarısından rahatsız olanlar var. Onların rahatsızlığı okullar değil aslında bu milletin değerleri, dinidir. Doğrudan ona saldırma gücünü kendilerinde göremedikleri için dini ve milli değerlerin tezahürü olan, yansıması olan kurumlara saldırarak bu düşmanlıklarını, husumetlerini göstermekten geri kalmıyorlar." dedi. 

 

Şentop, Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan aralarında kendi oğlu 7. sınıf öğrencisi Ömer Asım Şentop'un da bulunduğu 58 öğrenciye belgelerini verdi.

 

Törende konuşan Şentop, buranın Türkiye'de ilk defa hafızlık eğitimi proje okulu olduğunu ifade ederek, imam hatip liselerinin tarihi gelişiminin ülkede demokrasinin, milletin itibar kazanmasının ve insan haklarıyla ilgili gelişmelerin de tarihi olduğunu kaydetti.

 

Ülkede yaşanan darbelerin imam hatip liselerindeki etkisinin hemen görüldüğünü, bu okulların sayısının azaltıldığını dile getiren Şentop, eğitim hayatında devletin değil milletin açtığı kapıyla imam hatip liselerinin doğduğunu bunun 2002'ye kadar bu şekilde sürdüğünü, o yıllara kadar imam hatip liselerinin diğer okul binalarından farklı olarak bizzat vatandaş tarafından inşa edildiğini, söyledi.

 

Şentop, 2002'den sonra imam hatip liseleri binalarının da diğer okullar gibi devlet tarafından yapılmaya başlandığını vurgulayarak, 1940'larda bazı köylerde namaz kıldırmak bir yana cenaze yıkayacak ve defnedecek din adamının bile bulunmadığını, ancak bu pratik ihtiyaçtan ziyade esas olanın milletin değerlerini de bilen insanların eğitim sisteminin içinden yetişmesi ihtiyacı olduğunu kaydetti. 

 

İmam hatip okullarının hedefinin, dini bilgiler ile milli değerleri de bilen, diğer müfredatı da alan öğrencilerin yetiştirilmesi olduğunu belirten Şentop, "Bu noktada başarı elde edildi. Zaman zaman sağda solda bu okulların başarısından rahatsız olanlar var. Onların rahatsızlığı okullar değil aslında bu milletin değerleri, dinidir. Doğrudan ona saldırma gücünü kendilerinde göremedikleri için dini ve milli değerlerin tezahürü olan, yansıması olan kurumlara saldırarak bu düşmanlıklarını, husumetlerini göstermekten geri kalmıyorlar." diye konuştu.

 

"Milletimiz hafızlığa çok özel bir yer ve değer veriyor"

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kendisinin de imam hatip lisesini bitirdiğini anlatarak, diğer okullardaki derslere ilave olarak beli bir seviyenin üzerinde dini ilimlere dair eğitim ve öğretim verilen bu okullarda yetişenlerin bir çok alanda da başarılı olduğunu söyledi.

 

Türk kültüründe hafızlığın ayrı bir yeri olduğunu dile getiren Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Hafız, Kuran'ı Kerim'i zihninde muhafaza eden anlamına geliyor. Bu başka hiçbir dini metne de nasip olmamış istisnai bir özellik. Dünya üzerinde milyonlarca insanın Kuran'ı Kerim'i bütünüyle hafızalarında taşıdığını biliyoruz. Milletimiz tarihi boyunca hafızlığa çok özel bir yer ve değer vermiştir. Toplumumuz hafızları bu anlamda özel bir yere oturtmuş, çocuklarının hafız olmasına özel önem vermiştir. Her ailede mutlaka buna dair bir teşebbüsün, arzunun olduğunu görüyoruz. Hafızlık tamamlandıktan sonra da özel bir törenle kutlanır."

 

Şentop, Hz. Peygamber'in hadislerinde sadece hafızlığı yapan kişinin değil, yakın akrabalarının da dünyada ve ahirette sevineceğini müjdelediğini aktardı. 

 

"İddialarınızı, bilgilerinizi, hedeflerinizi yeniden şekillendirin"

 

Dünyanın önemli bir dönüm noktasından geçtiğine, nüfusta dengeleri değiştiren gelişmelerin olduğuna, nüfus projeksiyonlarının medeniyet merkezinin nereye kaydığına dair bir fikir verdiğine işaret eden Şentop, bunların yakın gelecekte ekonomik, siyasi anlamda dünyada meydana gelecek değişiklikleri gösterdiğini vurguladı. 

 

TBMM Başkanı Şentop, gençlere, "Siz, yeni bir dünyanın kurulacağı günlerin içerisinde yer alacak, ona şekil vereceksiniz. İddialarınızı, bilgilerinizi, hedeflerinizi yeniden şekillendirin. Türkiye'nin de büyük bir yer edineceği yeni bir dünya düzenine doğru kendinizi hazırlamanız gerekiyor." diye seslendi. 

 

Başarının temel esaslarına değinen Şentop, şunları kaydetti:

 

"Hem zihni anlamda hem fiziki anlamda sağlıklı olmaktır. Manevi anlamda bir takım hedeflerinin, iddialarının olması lazım. Gelecekte devlete ve millete, mazlumlara, İslam dünyasına hizmet edebilecek bir iddianın içerisinde olmalısınız. Kendinize büyük hedefler koymalısınız. İnsanlar hedeflerinin büyüklüğüne göre değer kazanırlar. Bu hedef ne kadar yüksek tutulursa başarı da o miktarda gerçekleşir. Diğeri ise belli bir usul ve yöntem bilmektir. Bir disiplin içerisinde tekraralarla çalışmak. Hafızlık aslında size bunu da öğretiyor, kolaylaştırıyor."

 

Şentop, gençlere Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in "Gençlerle Baş Başa" kitabını okumaları tavsiyesinde bulundu. 

 

(AA)